Inspire rehabilitatsioonikeskus 2020

Mina käisin 30.01.20-20.02.20 Maltal praktikal Inspire keskuses. Asukoht oli Malta lõunapoolses väikelinnas nimega Marsaskala. Inspire on suur kompleks mis hõlmab endas ujulat, jõusaali, kliinikut, taastusravikeskust, STAR 25 programmi asulat, kümneid teraapiatube ja kindlasti paljut muudki millega ma ehk tutvuda ei jõudnudki.

Praktika raames puutusin kokku enim just STAR 25 programmi liikmetega, kellest enamus on tõsise neuromuskulaarse diagnoosiga (näiteks tserebraal paralüüsiga). Patsiente on erinevaid ning seetõttu on igal ühel individuaalne tegevusprogramm, mille raames on neil ära määratud nädala kaupa sellised tegevused nagu: füsioteraapia, hüdroteraapia, ühistegevused (joonistamine, keegel, jalutamine jne), massaaž, spa ja hobuse teraapia. Viimane seisneb siis selles, et patsiendid teevad tihti väljakutsuvaid ja keerukaid aktiivseid ülesandeid sellest ise aru saamata. Näiteks toidavad hobuseid, kammivad ja juhivad. Patsiendid kes suudavad iseseisvalt istuda, omavad potentsiaalset võimalust ka ratsutamine ära õppida.

Esimesel praktika nädalal olin vaatleja rollis. Kuna esmasel kohtumisel rääkisin kohapeal oleva vabatahtlike juhendajaga elust ja olust, otsustati et saan võimaluse pigem assisteerida füsioteraapiat ja selle kõrvalt ka massaaže teha. Seega esimese nädala jooksul lõin patsientidega iskliku kontakti, assisteerisin neid füsioteraapias ning selgitasin välja kellele suudaksin tuua võimalikult palju lisandväärtust teraapiatesse massaaži näol.

Teisel nädalal sain omale 3 püsiklienti, kellele tegin üle päeva massaaži. Kuna massaaži kogemus kui selline oli enamus patsientide jaoks esmakordne, tuli alustada rahulikult. Tihti tähendas see läbi riiete ja lühikesi seansse tehes. Tuli võita esmalt nende usaldus. Peamiselt oli tegemist inimestega kelle lihased olid tugevalt spasmis. Seega sain teha lühenenud lihastele lõõgastavaid ja KNS rahustavaid võtteid ning pikenenud lihastele jällegist toniseerivaid võtteid.

Samuti lisasin enda seanssidesse füsioteraapia elemente näiteks aktiivsete-passiivsete liigutuste näol. Massaaži vabadel päevadel olin jälle füsioteraapias ja jälgisin enda patsiente nende igapäeva tegevuskava läbimas.

Kolmandal nädalal sain endale patsiente juurde. Tegin igapäevaselt massaaže, kui oli vaba aega jälgisin neid hobustega teraapiat tegemas, aitasin neid füsioteraapias või uurisin kohaliku masssööri tööd, kes samuti sama katuse all tööd teeb.