Inspire rehabilitatsioonikeskus 2019

Minu Inspire.

 

Mida ma õppisin ja milliseid kogemusi sain Maltal Inspire keskuses praktikal olles.

Patsiendid olid osalised STAR 25 programmis. Tegemist on raske puudega täiskasvanud inimeste rehabilitatsiooni programmiga, sisaldab päevakeskuses tegutsemist, tegevusteraapiat, füsioteraapiat, vesi füsioteraapiat. Patsiendid enamuses tserebraalparalüüsiga( CP&CPI). Aga oli ka 2 diagnoosita ja 1 auto avariis kannatanu.

Minu patsiendid, kellega sain iseseisvalt tegutseda, olid kõik CP-ga.

Kuna olen selliste inimestega varem kokku puutunud, siis oli kontakti loomine selle võrra lihtsam. Aga nagu ikka, iga inimene on erinev. Kõigil patsientidel on kodune keel malta keel, kohalikud füsiod suhtlesid nendega malta keeles. Mina suhtlesin juhendajatega inglise keeles ja patsientidega inglise ja ka eesti keeles, kuna nendele luges rohkem ikkagi hääle toon ja kontekst.

1 seanss kestis 30-45 minutit ja protokoll oli koostatud vastavalt igast patsiendist lähtudes. Anti lugeda iga patsiendi faili ja pidi ka sellega arvestama. Osade patsientidega näidati ka ette, kuidas tuleb sooritada harjutusi, venitusi, kuidas keerata, kuidas tõsta istuma aga osade kohta öeldi, et tegutse vastavalt protokollile.

Osade patsientidega oli ainult vaatlus ning osadega assisteerimine ja vaatlus, kuna tegemist oli väga raskete juhtumitega ja lisaks olid neil ka keerulised tüsistused.

Põhiprobleemid lisaks tetrapleegiale olid kontraktuurid. Aga mulle anti ka 1 kopsuprobleemiga ja 1 hüpersensitiivne patsient. Kopsuprobleemiks oli auk trahheas ja seetõttu kopsudesse ladestuv sekreet. Hüpersensitiivne patsient oli väga puutetundlik osadele kehaosadele ja võis tõmbuda krampi. Lisaks oli ka paljudel patsientidel epilepsia. Seega pidi seansi ajal väga hoolega patsienti jälgima.

Õppisin juurde mõned passiivsed harjutused, paljusid juba teadsin varasemalt aga kordamise mõttes oli huvitav. Õppisin kopsu füsioteraapiat. Õppisin juurde, kuidas käituda kui patsient kardab, on hirmunud. Väga oluline oli jääda rahulikuks ja seda siis sisendada ka patsientidele. Kui oli vaja siis laulsid ja ümisesid midagi, et inimest rahustada. Samuti sain teha venitusharjutusi, mis olid kirjas protokollis aga mida olen teinud kodus oma pojale ehk sain rakendada varasemaid teadmisi.

Käisin ka Bulebeli Inspires, mis on keskus autistidest lastele. Seal sain vaadata laste füsioteraapia seanssi. Ning täiesti uue kogemusena sain hinnata autistidest lapsi füsioteraapia aspektist. Pidin jälgima lapsi 2 tundi erinevate tegevuste juures (söömine, mäng, tegevusteraapia, logopeed) ja panema kirja, mis oli valesti või tundus valesti: kõnd, posture, istumine, käte osavus.

Vaatlesin ka seeniorite vesivõimlemist, beebide vesivõimlemist ning samade STAR 25 patsientide vesivõimlemist.

Kogemuse mõttes oli Maltal väga huvitav. Nägin palju huvitavaid patsiente, õppisin mõned uued tehnikad. Pidin suhtlema erineva kultuurilise taustaga inimestega.

 

Tulevastele minejatele: kannatlikkus, kuulamine, jälgimine, osavõtlikus, empaatiavõime, arvestamine teistega.